top of page
Search

8 idejas kā saliedēt komandu, kas strādā attālināti


Attālinātais un hibrīddarbs ir kļuvuši par parastu notikumu, kā teiktu Karlsons, kas dzīvo uz jumta. Protams, tam ir daudzi pozitīvi aspekti – cilvēki paši var organizēt savu darba dienu, tiek ietaupīts laiks ceļam no/uz darbu un līdz ar to samazināts dabas piesārņojums. Ir pētījumi, kas apliecina, ka paaugstinās produktivitāte. No otras puses, attālinātais darbs sarežģī darba organizāciju, jo darbības, kas nepieciešamas kāda uzdevuma paveikšanai tiek izpildītas asinhroni (dažādos laikos nevis vienlaicīgi), cilvēkiem pietrūkst ikdienas nejaušās socializācijas devas un organizācijas ir apjukušas, mēģinot saprast, kā tad labāk iesaistīt cilvēkus, kuri palikuši vieni paši ekrāna priekšā, kā vienīgo kritēriju darba devēja izvēlē min atalgojumu. Situācija paliek vēl dramatiskāka, ja komandā, kas strādā attālinātā režīmā, ir cilvēki, kas dzīvo dažādās laika joslās.


Te dažas idejas, ko darīt vadītājam, lai iesaistītu cilvēkus, veidotu un uzturētu komandas garu, strādājot dažādās laika zonās un attālināti.


1. Rakstiska komunikācija. Kvalitatīva rakstiska komunikācija, izmantojot dažādas digitālās platformas, kur atstāt ziņas, lai cilvēki ar tām var iepazīties sev ērtā laikā un vietā. Droši vien esat pamanījuši, ka jaunieši daudz labprātāk raksta čatā kā zvana viens otram? Šim ieradumam laiks kļūt par katras organizācijas ikdienu. Ja man kaut kas jāpasaka citam cilvēkam, es rakstu un atstāju ziņu vietā, par kuru iepriekš esam vienojušies, ka ziņas tur tiks atstātas. Savu ideju izklāstu rakstiski (starp citu, ļoti labi, jo tās uzrakstīšana prasīs arī man pašai labāk to pārdomāt), un tad sagaidu rakstiskus komentārus no citiem, kas arī būs kvalitatīvāki, jo cilvēki, tos būs rakstījuši brīdī, kad viņiem bija laiks par to padomāt.


2. Kopējos zvanus plānot pēc slīdošā grafika - vienreiz tas vienam ir no rīta, nākamnedēļ, vakarā, vēl nākamnedēļ pa dienas vidu, ja iekrīt naktī no 10 pm līdz 7 am, tad tajā nedēļā sanāksmē nepiedalās. Šis izklausās taisnīgi, lai gan droši vien prasīs laiku, lai pierastu, ka šitā sanāksme nav katru otrdienu plkst. 10:00, bet iespējam dažādos diennakts laikos.


3. Lai veidotu komandas sadarbību, organizēt sarunas pāros. Šī ideja man ļoti patīk, ja noņem sociālo slogu no vadītāja, kuram arī, protams, ir jātiekas 1:1 ar katru komandas dalībnieku regulāri, tomēr ir jāskatās, vai tiešām cilvēkam ir vērts tikties ar vadītāju, vai varbūt ir lieliski, ja par to, kā iet, var parunāties ar kolēģi. Cilvēkus sadala pāros un viņi tiekas pāris reizes mēnesī tad mainās. Sapratu, ka ir pat aplikācija (laikam "donut"), kas tos pārus sadala pēc nejaušības. Īpaši ieteicam šī metode ir tad, ja komandai pievienojas jauns dalībnieks;


4. Sarunas pie kafijas automāta, iespējams, ir tas, kas visvairāk pietrūkst strādājot attālināti. To var risināt vai nu ieplānojot īpašu laiku sarunām par neko, vai izmantojot arī kādu digitālo platformu, kur cilvēki var atstāt savas piezīmes, komentārus uz digitālām līmlapiņām, un, ja vēl kāds tieši tajā brīdī paņēmis pauzi, tad saņemt atbildi uzreiz, ja ne, tad pēc kāda brītiņa. Vēl labas idejas ir veidot vietni “šis mani šodien sasmīdināja”, kur visi liek joku video utml., vai vietni “Cilvēku stāsti”, cilvēku stāsti (par pagājušajām brīvdienām, garšīgāko ēdienu, mājdzīvniekiem, pārpratumiem smieklīgiem utt.) video vai rakstiski;


5. Varbūt kopā uzspēlēt kādu datorspēli, kuras var spēlēt ar laika nobīdi (nākamo gājienu var pagaidīt).


6. Lai labāk iepazītu komandas biedrus, iesaka veidot viktorīnas, kur jāuzmin, par kuru komandas dalībnieku konkrētais stāsts ir. Ar aptaujas palīdzību savācam informāciju - pirmais darbs, iegūtā izglītība, hobiji, mājdzīvnieka vārds vai paradumi, mīļākā kokteiļa recepte utt.. Būs jautri izspēlēt visiem kopā, un atkārtot katru reizi, kad pievienojas jauns darbinieks.


7. Rakstīt ziņas. Cilvēki uz maiņām raksta īsas ziņas par katru dienu. Pēc tam reizi mēnesī var apkopot labākās domas un pat nodrukāt īstu avīzi.


8. Ieviest īstu "vēstuļu draugus". Sūtīt īstas vēstules viens otram pa pastu. Šis ir Mans mīļākais ieteikums. Iespējams, tas nestrādās visiem kā ikdienas risinājums, bet tuvojas Ziemassvētki, un kāpēc gan, lai es neaizsūtītu ar roku rakstītu vēstuli uz skaista papīra savam kolēģim Indijā vai Amerikā? (Un cik patīkami būtu tādu saņemt!)


Zemāk saitēs ir vēl dažādas idejas. Kura ideja uzrunā tevi?


https://buffer.com/resources/remote-team-building/ - pair conversations, quizzes, personal tories

https://snacknation.com/blog/virtual-team-building/ a lot of ideas about virtual team games ;

Comments


bottom of page