top of page
Search

Karjeras šoks

Karjeras šoks – ārkārtējs, ārējās vides radīts notikums, kas liek cilvēkam apzināti pārdomāt savu karjeru [1].Terminu “karjeras šoks” es uzzināju nejauši, meklējot zinātniskos rakstus savam zinātniskajam rakstam. Un man tas zināmā mērā bija šoks, jo 7 gadus, studējot karjeras vadību, pirms tam “taisot” karjeru, un pašlaik intensīvi konsultējot cilvēkus par karjeru, šie divi vārdi man nebija salikušies kopā. Bet tieši šie divi vārdi, iespējams, vislabāk varētu raksturot pasaules darba tirgu šobrīd.


Tūkstošiem, pat miljoniem cilvēku vairs nevar gūt ienākumus, darot darbu, ko viņi ir darījuši līdz šim, kurš viņiem ir paticis, kuru viņi ir mīlējuši un daudz ieguldījuši, lai to vispār varētu darīt (es te domāju, piemēram, pilotus, kuru apmācību budžets ir ap 100 000 naudiņu).

Pēkšņas, negatīvas pārmaiņas profesionālajā jomā varētu klasificēt kā emocionālu šoku (tie šoki arī izrādās var būt visādi), kas ir normāla prāta un ķermeņa reakcija uz notikumu [2]. Kā tad atpazīt, ka ir iestājies šoks:


1) Baiļu sajūta;

2) Nespēja skaidri domāt;

3) Neizskaidrojamas fiziskas sajūtas (nelabums, galvas sāpes utlm.);

4) Spēku izsīkums;

5) Sajūta, ka tu esi visur un tajā pat laikā tevis nav nekur;

6) Sajūta, ka tu vēro sevi it kā no malas, lai ko tu darītu;

7) Šķiet, ka nekam nav jēgas.


Ko darīt? Izlasīju visādus padomus un konsultējos ar Inese Zvingevica- Gravane https://www.themomscoach.com/ . Visjēdzīgākie, manuprāt, (paskaidrošu arī vēlāk kāpēc) ir šie:

1) Elpo;

2) Rūpējies par savu ķermeni;

3) Meditē;

4) Tiecies ar citiem cilvēkiem.


Par elpošanu ir pavisam vienkārši, kamēr vien tu vari apzināti kontrolēt savu elpošanu, tu esi dzīvs un tev ir iespējas izdarīt jebko, ko tu vien patiesi vēlies. Elpošanas metode, kuru es varu ieteikt ir - ieelpo, skaitot līdz 4, aizturi elpu, skaitot līdz 4, izelpo, skaitot līdz 4, aizturi elpu, skaitot līdz 4. Atkārto.


Rūpējoties par savu ķermeni, guli, sporto, pastaigājies svaigā gaisā, ēd. Brīdī, kad es aizgāju no stabila, labi atalgota darba, lai kļūtu par solouzņēmēju, šodienas acīm skatoties, skaidri klasificējas kā karjeras šoks. Es atceros, ka tajā laikā biju ļoti noņēmusies, noskrējusies, man nekam nebija laika. Pirms pāris mēnešiem es pāršķirstīju savus vecos kalendārus, un tas, ko es tur redzēju, ka pirmajā gadā es biju gājusi uz karsto jogu, kas ilgst 90 minūtes, 3-4 reizes nedēļā!!! Es to biju izdarījusi neapzināti, bet tas bija tas, ko man tik ļoti vajadzēja.


Meditē, lai uz brīdi apstādinātu domu virpuļus. Tas galīgi nav viegli, bet tieši tādēļ vēl jo vairāk vajadzīgs. Ja nespēj nomierināt prātu, sēžot sakrustotām kājām uz tepiķīša, klausies mūziku, zīmē, dziedi, dejo, raksti dienasgrāmatu - dari jebko, kas Tve palīdz nonākt saskaņā ar sevi.


Par tikšanos ar cilvēkiem – kad biju savas karjeras maiņas krustcelēs, manas lielākās bažas bija par to, ka es pazaudēšu kontaktu ar daudzajiem lieliskajiem cilvēkiem, kurus biju satikusi korporatīvā darba vidē. Par laimi blakus bija mana draudzene, kas teica, ka mani cilvēki no manas dzīves pazust nevar. Tā izrādījās absolūta taisnība. Mani visu laiku kolēģi ir tepat vien viena zvana, vienas ziņas, viena “laika” tuvumā.


Noslēgumam - karjeras šoks, visticamāk, ir šeit uz palikšanu, t.s. "jaunais normālais". Ir vieglāk cīnīties ar pazīstamu pretinieku, vai ne?[1] Akkermans J., Richardson J., Maria L. Kraimer M.L., “The Covid-19 crisis as a career shock: Implications for careers and vocational behavior”, Journal of Vocational Behavior, Volume 119, 2020, 103434, ISSN 0001-8791, https://doi.org/10.1016/j.jvb.2020.103434.

[2] https://www.harleytherapy.co.uk/counselling/7-warning-signs-acute-stress-reaction-emotional-shock.htm

[3] www.themomscoach.com


Comments


bottom of page